Fotoğraf: Ron Lach

Neden rüya gördüğümüzü açıklamak için pek çok teori varken, rüyaların anlamını nasıl yorumlayacağımızı, rüya tabirleri nedir kimse bilmiyor. Rüyalar gizemli olabilir, ancak rüya tabirleri daha şaşırtıcı olabilir.

Rüyalarımızın içeriği aniden değişebilir, tuhaf unsurlar içerebilir veya bizi korkunç görüntülerle korkutabilir. Rüyaların bu kadar zengin ve zorlayıcı olabileceği gerçeği, birçok kişinin rüyalarımızın bir anlamı olması gerektiğine inanmasına neden olan şeydir.

G. William Domhoff gibi bazı önde gelen araştırmacılar, rüyaların büyük olasılıkla gerçek bir amaca hizmet etmediğini öne sürüyor. Buna rağmen, rüya yorumu giderek daha popüler hale geldi. Araştırma rüyalar için bir amaç göstermemiş olsa da, birçok uzman rüyaların anlamı olduğuna inanmaktadır.

Domhoff, Daily Mail ile yaptığı röportajda “‘anlam’ın tutarlılık ve diğer değişkenlerle sistematik ilişkilerle ilgisi vardır ve bu bağlamda rüyalar anlamlıdır,” dedi. Dahası, aklımızda olanı çok “açığa vuruyorlar”.

“Bir kişiden gelen yetmiş beş ila yüz rüyanın bize o bireyin çok iyi bir psikolojik portresini verdiğini gösterdik. Bize birkaç on yıl boyunca bin rüya verin ve size kişinin zihninin neredeyse olan bir profilini verebiliriz. Parmak izleri kadar kişiselleştirilmiş ve doğru. “

Önyargılar Rüya Yorumlamasını Nasıl Etkiler?

Araştırmacılar Carey Morewedge ve Michael Norton, Amerika Birleşik Devletleri, Hindistan ve Güney Kore’den 1000’den fazla kişinin hayallerini incelediler. Araştırmaya katılan üniversite öğrencilerinin çok azının, hayallerinin sadece beynin rastgele uyarılmaya tepkisi olduğuna inandıklarını keşfettiler. Bunun yerine çoğu, Freud’un rüyaların bilinçsiz istek ve dürtüleri ortaya çıkardığı fikrini onayladı.

Bununla birlikte, keşfettikleri şey, insanların hayallerine verdikleri ağırlık ve önemin büyük ölçüde önyargılarına bağlı olduğudur. İnsanlar, zaten sevmedikleri insanları içerirlerse, olumsuz rüyaları hatırlama olasılıkları daha yüksektir. Arkadaşlarını veya sevdiklerini dahil ederlerse olumlu rüyaları ciddiye alma olasılıkları daha yüksektir.

Başka bir deyişle, insanlar hayallerini kendileri, dünya ve çevrelerindeki insanlar hakkında halihazırda var olan inançlarını destekleyecek şekilde yorumlamaya motive olurlar. Araştırmacılar, doğrulama önyargısı ve kendine hizmet eden önyargı gibi şeylerin, insanların kendi hayallerine nasıl tepki vereceğini etkileyebileceğini keşfettiler.

Araştırmacılar, insanlar hayallerini ciddiye alma eğiliminde olduklarından, bu rüyaların kendi kendini gerçekleştiren bir kehanet haline gelebileceğini öne sürüyorlar. Bir sınavda başarısız olacağınızı hayal ediyorsanız, ders çalışmak için daha az motive olabilirsiniz, hatta kötü performans gösterecek kadar stresli olabilirsiniz.

Rüyaların anlamı olabilir veya olmayabilir, ancak gerçek şu ki rüyaları yorumlamak popüler bir eğlence haline geldi. Hatta bazı insanlar büyük yaşam kararlarını hayallerinin içeriğine dayandırırlar.

Lüsid Rüya Nedir?

Demek berrak rüya hakkında bir şeyler duyuyorsun! Lucid rüyacı mısın? Doğal olarak rüya görüyor ve bunun gerçek olduğunu hissediyor musunuz? Bu makalenin ana nedeni, neden

Devamını Oku »

Rüya Türleri

Rüyalar insanların hayal gücünün ürünüdür ve insanların hayatını etkileyen çok önemli bir rol oynarlar. Herkesin hayatındaki rüyaları farklıdır ve bu yüzden de farklı türleri vardır.

Devamını Oku »

Rüyada A Harfi Görmek

Rüyanızda “A” harfinin yer alması rüyanızın anlamı nedir? Birçok insan lusid rüyalar görür, çünkü bu rüyalar çok açıktır. , genellikle harfleri fark edersiniz. Rüyada “A”

Devamını Oku »

Rüyada abaküs görmek

Sayma, doğal dile genişletilebilir ve genellikle yeni beceriler öğrenmekle bağlantılıdır. Eğer rüyanızda abaküs kırılmışsa, bu, geçmişteki iş anlaşmalarınızın muhtemelen iyi bir temele oturacağına işaret eder.

Devamını Oku »

Rüyada Abalone Görmek

Abalone, yenilebilir küçük bir deniz salyangozudur. Bunun rüyanızda ortaya çıkması, yepyeni bir başlangıç ​​veya büyüme potansiyeli olduğu anlamına gelir. Denizde deniz kulağının yüzdüğünü görürseniz, enerjinizi

Devamını Oku »

Rüyada Absalom Görmek

İncil’de, babasının krallığına karşı bir isyan çıkaran ve ardından gelen savaşta yenilip öldürülen Davut’un oğlunun adı Absalom’du. Rüyadan aldığım anlam budur. Bu rüya hakkında size

Devamını Oku »

Rüyada Absinthe İçmek

Ah, ne şanslı bir rüya! Absinthe, bir kişinin rüyalarında görmek oldukça nadir görülen, ancak tüm rüyaların bir anlamı olan alkollü bir içkidir! Bu içeceği rüyanızda

Devamını Oku »

Sadece Sana Özel Rüya Yorumun

Üstelik

%40

indirimle

Saat
Dk
Sn