Koç burcu, ilk burçtur ve bu burcun altında doğanların kendilerini nasıl gördükleri hemen hemen budur. İlk. Koç, her şeyin yoluna girmesi için ilk sırada yer alan liderlerdir. Her şeyin yapılıp yapılmadığı tamamen başka bir sorudur. Bir Koç tamamlamaktan ziyade başlatmayı tercih eder. Hızlı başlangıç ​​gerektiren bir projeniz mi var? Elbette bir Koç çağırın. Koç tarafından sergilenen liderlik en etkileyici olanıdır. Bu yüzden askerleri aşılmaz gibi görünen zorluklara karşı toplayabilirlerse şaşırma. Bu tür bir kişisel çekicilikleri var.

  • TARİH ARALIĞI: 21 Mart – 19 Nisan
  • YÖNETİCİ GEZEGEN: Mars
  • VÜCUT PARÇASI: Baş
  • SEMBOL: Ram
  • EV: İlk Ev
  • RENKLER: Kırmızı ve Hardal

Koç Burcu Sembolizmi ve Efsanesi

lk burç olan Koç burcunun sembolü, eski dünyanın astrologları tarafından bu burca karşılık gelen yıldız takımyıldızı için adlandırılan Ram’dır. Koç’un astrolojik sembolü, tarım ve çoban tanrısı ile ilişkilendirildiği Babil zamanlarına kadar uzanır .

Mısır astronomisinde, Ram’ın ilişkisi, insan formu ve koç başı olan güneş tanrısı Amon-Ra ile devam etti. Amon-Ra, Baharı ve yenilenmeyi harekete geçiren hayati güçler olan doğurganlık ve yaratıcılığa hükmetti. Yunan mitolojisinde Ram, altın yapağı Jason ve Argonauts’un hikayesinde ödül olan Phrixus ve Helle’i kurtardı. Koç adı, Yunan savaş tanrısı “Ares” ten türemiştir.

Koç Burcu Elemanı, Modu ve Mevsimi

İlkbahar

Batı tropikal burçlarında, Kuzey Yarımküre’de güneşin yıllık yeniden doğuşunu ve baharın başında büyümenin yenilenmesini temsil eden Koç mevsimi İlkbahar Ekinoksu’nda başlar. 21 Mart’ta başlıyor ve 19 Nisan’da sona eriyor. Koç arketipi, uzun kıştan sonra yeniden uyanan yaşamın yaşamsal gücüyle bağlantılı gençlik coşkusuyla patlıyor.

Kardinal Modu

Koç, dört mevsimin başlangıcına işaret eden temel, başlangıç enerjisine sahip olan zodyakın dört ana burcundan ilkidir. Koç, bahara başlar, Ram’ın ateşli bir başlangıç olma eğiliminin kaynağı, lider ve öncüdür.

Ateş Elementi

Koç’un elementi, eski astrologlar tarafından yıldızların ilahi ışığına ve güneşin yaşamsal hayat veren ışınlarına benzediği düşünülen en hafif ve en parlak element olan Ateşti. Ram’ın ilham, dürtüsellik ve girişkenliğe olan ilgisi ateş unsurunda alevlenebilir.

Koç Burcu Gezegen Hükümdarlığı

Mars

Klasik astrolojide, Mars hem Koç hem de Akrep burcunun gezegensel hükümdarıdır. Koç, Mars’ın günü ya da günlük evi olarak düşünülürken, Mars, kara kara düşünen ve gizemli Akrep burcunda bir gece evi buldu.

Bu ateşli burçta, Mars, bu burcun savaşçı arketipinde tam bir yakınlığa ve güce sahiptir. İstediği kadar ilkel, kavgacı ve bir gezegensel kuvvetten korkusuz olabilir. Koçtaki Mars, gerektiğinde derin güç ve savaş cesaretine sahip olan cesur, genellikle atletiklerin haritalarında bulunabilir.

Güneş'in Yüceltilmesi

Dünyanın kadim doğum haritası Thema Mundi’de Yengeç yükseliyordu ve Koç’u haritanın orta cennetine konumlandırıyordu. Burası , güneşin tam gücü ve ışığında gün ortasında gökyüzünde doruğa ulaştığı yerdir . Sonuç olarak, güneşin Koç burcunda yüceltildiği ve ona özel bir güç verdiği söylenir ve bu burçta güneşle doğanlar hayata cesur bir güven yayma eğilimindedir.

Venüs'ün Zararı

Koç, Terazi burcuyla kutuplaşmıştır. Mars tarafından yönetilen Koç, yüzleşmeyi ve fethetmeyi sever, burada Venüs tarafından yönetilen Terazi bağlantı kurmayı ve barışı korumayı sever. Venüs, tercih ettiği evin zıt burcundayken, bu burçta zarar verici veya bir tür dezavantajlı durumda olduğu söylenir.

Gezegensel aşk, lüks ve cazibe tanrıçasını, bir hayat kurmak için sadece silah ve savaş tayınlarıyla askeri bir çadırda kalmak zorunda olduğunu hayal edin. Bu burç yerleşimi ile, Venüs’ün bunu telafi etmesi, Koç’ta Venüs ile doğanları aşkta özerkliği ve bireyselliği sürdürmesi gereken insanlar olarak sunması gerekecekti. Bazen özgürlükleri için savaşmayı ve sevgililerinin kalbini tamamen fethederek ilişkilerde tutkulu, savaşçı-tanrıça yaklaşımını somutlaştırmayı tercih ederler.

Satürn'ün Düşüşü

Klasik astrolojide, görev ve disiplinin gezegeni olan Satürn’ün; adil ve barışçıl nitelikleri Satürn’ün sabırlı, anlayışlı doğasıyla iyi uyum sağlayan Terazi’de yüceltildiği düşünülmektedir. Satürn bu burçta, yükselişinin karşısındaki burçta bulunduğunda, düşüşte olduğu, başka bir tür dezavantajlı yerleşim olduğu söylenir.

Bu, Koç’ta Satürn’ü olanların yaşamlarında doğum haritalarında, Satürn’ün sebat ve sabır niteliklerini ifade etme konusunda dürtüsel ve huzursuz olma eğiliminde olan insanlar olarak ortaya çıkabilir. Yaşlılara güvenmeyi öğrenme ve otoriteyi erteleme teması onların yaşamlarında da ortaya çıkabilir.

Koç Burcu Ev Hükümdarlığı

İlk Ev

On İki Harfli Alfabenin modern astroloji sisteminde, her burç, doğum haritasındaki on iki evden birini yönetir. Bu yenilik, psikolojik astrologlar tarafından işaret yakınlıklarını ilgili ev konularıyla eşleştirmek için yaratıldı.

Koç, cesur, başlangıç enerjisi, doğum haritasındaki ilk evin bir kişinin kendisini dünyaya nasıl sunacağını ve yansıtacağı ilk izlenimi göstermesine benzediği için ilk kimlik evi olarak atandı . Koç burcu Mars tarafından yönetildiğinden, bu modern astroloji sistemi ilk evin anlamlarına Mars benzeri bir alt imzayı davet ediyor.

Altıncı Ev

Klasik astrolojide, Koç’un gezegen yöneticisi Mars’ın “neşesini” altıncı evde “kötü talih”, sağlık ve doğum haritasının hizmetinde bulduğu söylenirdi. Bu, Mars’ın klasik olarak astrolojideki daha zor veya “zararlı” gezegenlerden biri olarak kabul edilmesiyle ilgilidir; kötü bir şekilde yerleştirildiğinde, kişinin hayatındaki çatışmalardan, şiddetten ve yaralanmalardan sorumludur.

Yana Altıncı ev sağlık zorlukları ve sert şans bağlantısı var, Mars “sevinçle” onun daha istenmeyen teklifleri ifade edebiliyor burada-ya da en azından “ekstra-Marsy” olmak ve güçlü bir bacak vardır.

aged ancient asian buddhism

Koç Burcu Karakteristikleri

Kişilik

Koç burcunun arketipsel özellikleri, aktif, erkeksi veya yang niteliklerinden türetilir ve bu burcu dış dünya ile iddialı bir ilişki kurmaya yönlendirir. Hem bir Koç kadını hem de Koç erkeğinde yaşayan, yükselen, güneşi veya ay burcu olarak savaş tanrısı ile doğanlar, ilkbaharda yeniden doğuşun gücü gibi, çekirdek kişiliklerinde başlangıç enerjisine sahiptir.

Koç, kardinal bir işaret olarak liderlik niteliklerine sahiptir, haritalarında Koç olanları projelere öncülük etmede ve stratejilerde “ön safta” yer alma konusunda harika kılar. Bu burçtaki yerliler, korkusuzca ve dürtüsel bir şekilde eyleme geçecek, krizlere veya zorluklara anında tepki verecek ve başarılı olacak “Zodyak’ın” ilk müdahalecileri “olarak düşünülebilir.

Kızıl savaş gezegeni Mars tarafından yönetilen bu işaret, her zaman savaşa hazır gibi görünüyor; bu, acil eylemin gerekli olduğu acil durumlarda önemlidir, ancak günlük hayatta, risklerin çok yüksek olmadığı zamanlarda yoğun olabilir.

Güçlü Yönleri

Koç burcu yerlileri her zaman harekete geçmeye hazır olacak ve kendilerini ifade etme konusunda doğrudan olma eğiliminde olacaklardır. Size her zaman haber verecekleri için, bu insanlarla nerede durduğunuzu asla tahmin etmek zorunda değilsiniz. Bu insan kin tutma eğiliminde değildir, farklılıkları çabucak ortadan kaldırmayı ve hayatta devam etmeyi tercih eder. Mars tarafından yönetilen Koç’un ateşli nitelikleri, bu yerlilere büyük cesaret ve kararlılık getiriyor.

Herkes gibi, Koç da korkuyu hissedebilir, ancak yine de hareket etmeyi öğrenmiştir, her zaman sınırlayıcı inançların ve kendinden şüphe duymanın üstesinden gelmeye çabalamaktadır. Çok bireysel olsalar da, bu insan çok sadık olabilir ve arkadaşlarına hayatın zorluklarında kendilerini bağlı hissettikleri birer savaşçı olarak davranabilirler. Koç arkadaşınızın sizi savunmasına, sizi savunmasına ve sizi korumaya, cesaretlendirmeye ve güçlendirmeye yardımcı olması için sizin adınıza her türlü zor konuşmalarla yüzleşeceğine güvenebilirsiniz.

Zayıf Yönleri

Koç arketipindeki bazı zayıflık kaynakları veya potansiyel kör noktalar, tüm güçlü yanlarının diğer yüzüdür. Koç’un dürüstlüğü, stres seviyelerini iyi yönetemiyorlarsa kör, sert ve hatta acımasız olarak karşımıza çıkabilir. Bu işaret hızlı kararlara ve içgüdüsel dürtüye göre hareket etmeye değer verdiğinden, sabırlı ve anlayışlı bir takım oyuncusu olmakta zorlanabilirler.

İletişim, sohbet başladığında zaten kapıdan çıkmış olan Ram için potansiyel olarak en büyük zorluktur. Başkalarını dinlemekten fayda sağlayabilecek olsalar da, doğrudan deneyimlerden öğrenmeyi tercih ederek öneri veya tavsiyeleri dinlemekten zevk almayabilirler. Yine, bu doğru koşullarda bir güç olabilir, ancak aceleci kararları kendi kendine zarar verebilir ve başkalarını da etkileyebilir.

Koç Burcu Yaşam Amacı ve Kariyeri

Mantra ve Amaç

Savaş çığlığı ve doğum ifadesi Koç mantrasında öne çıkıyor: Ben öyleyim. Ram’ın amaç duygusu, tamamen bireysel ifade ve öz otorite öne sürmekle ilgilidir. Koç, başkaları için önlerinde bir yol açmak için keşfedilmemiş bölgeye ilerleyen öncülerdir.

Hepimizin doğum haritamızda bir yerde Koç var, bu yüzden Koç’un yönettiği eve doğrudan yaklaştığımız belirli bir alanı bulmak için ya da Koç’un dövüş enerjisinde ustalık için çağırmamız gereken yere bakabiliriz. Bu işaretin yerlileri, kendileri ve düzenlemeleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için yeteneklerinin sınırlarını test ettikleri herhangi bir arayışa çekilme eğilimindedir. Ekstrem sporlar ve yüksek riskli aktiviteler, Koç burcunun güçlü enerjileri ve heyecan arayan eğilimleri için bir çıkış noktası sağlar.

İş Hayatı

Koç burcunun bireysellik duygusu, onları yalnız çalışmaları, risk almaları ve kendilerini savunmaları gereken meslekler için benzersiz bir şekilde uygun hale getirir. Kariyerlerinin yerine getirilmesi için tehlike, heyecan, rekabet veya aciliyet dinamiğine sahip olması gerekir.

Bu, birçok meslekte kendini gösterebilir, ancak büyük olasılıkla, titiz ayrıntılar veya analizler üzerinde emek gerektiren durgun, rutin tip işlerde bulunmayacaktır. Bu burcun yerlilerinin meydan okumaya, harekete ve alana ihtiyacı vardır, bu yüzden masanın arkasından uzun süre memnun olmayacaktır. İşlerinde bu yönleri varsa, bunu kuvvetli egzersizlerle dengelemeleri gerekir.

Koç, savaş gezegeni Mars tarafından yönetildiğinden, ordunun birçok alanında potansiyel olarak doğal bir kariyer uyumu bulunabilir. Bir Koç yerlisinin kendini veya başkalarıyla savaşabileceği veya savunabileceği herhangi bir yol muhtemelen en tatmin edici olacaktır.

Dövüş sanatlarında eğitim ve rekabet, savaş sanatının disiplinli bir kendini güçlendirme felsefesine kanalize edilebildiği bir başka uygun Koç arayışıdır.

Kolluk kuvvetleri, Koç karakterinin çok faydalı olabileceği ve halkın güvenliğini korumak için her zaman anında yanıt vermeye hazır olabileceği başka bir alandır.

Yangınla mücadele, bu burcun büyük cesaretine ve yangın unsuruna olan yakınlığına doğal bir uyum, büyük risk ve derin zorluklar içeren bir meslek.

Paramedik veya acil tıp da bu burcun “ilk müdahale eden” kişiliği için mükemmel alanlar olabilir.

Yarış arabası sürüşü, profesyonel sporlar, dublör ikiye katlama, aksiyon filmlerinde rol yapma, bunların hepsi bir Koç’un eğlence endüstrisinde performans sergilemek ve parlamak için çekilebileceği heyecan verici yollardır.

Koç’un riske olan ilgisi ve bir konunun özüne inmesi, gazetecilikte yabancı muhabir olarak bir varlık olabilir ve onları istikrarsız koşullarda, gelişmekte olan ülkelerdeki savaş zamanlarında meydana gelen önemli siyasi değişiklikleri rapor etmek için sahaya götürür.

Koç Burcu Uyumluluğu

Astrolojide genel aşk uyumluluğunu keşfederken, diğer gezegensel çapraz bağlantılar ilişkilerdeki tüm hikayeyi anlatacağından, güneş burcundan daha fazlasını hesaba katmak önemlidir. Bununla birlikte, bu insan ateş işaretleri ve hava işaretleri ile en iyi şekilde uyum sağlama eğiliminde olacaktır; ve su burçları ve toprak burçları ile ilişkiler üzerinde daha çok çalışılması gerekebilir.

Ateş Simgesi

Astrolojide genel aşk uyumluluğunu keşfederken, diğer gezegensel çapraz bağlantılar ilişkilerdeki tüm hikayeyi anlatacağından, güneş burcundan daha fazlasını hesaba katmak önemlidir. Bununla birlikte, bu insan ateş işaretleri ve hava işaretleri ile en iyi şekilde uyum sağlama eğiliminde olacaktır; ve su burçları ve toprak burçları ile ilişkiler üzerinde daha çok çalışılması gerekebilir.

Hava Simgesi

Hava burçları Koç’a doğal bir tamamlayıcı enerji getirir, çünkü hava ateşi besler, büyümesini ve daha canlı olmasını sağlar. İkizler ve Kova , bu burcun macera duygusuna oyunculuk, sosyallik ve merak getiriyor. Venüs tarafından yönetilen Terazi , Mars’ın yönettiği Koç burcuna yumuşaklık, adalet ve barış getirir ve potansiyel olarak manyetik veya kutuplaştırıcı olabilen “zıt kutuplar çeken” bir bağlantıya sahiptirler. Koç, Terazi’ye kendilerini ilk sıraya koymayı öğretirken, Terazi, Koç’a biraz incelik ve uzlaşmanın faydalarını öğretir.

Su Simgesi

Su burçları , Koç burcuyla ilişki kurarken en büyük zorluğa sahip olabilir, ancak Koç’un atılgan, tepkisel eğilimlerini yatıştırmaya ve dengelemeye yardımcı olmak için kırılganlık ve duygusal zeka getirebilirler. Yengeç , Koç’un saygı duyabileceği ilişkiye besleyici, ancak kardinal bireyselliğini getirebilir, ancak Balık , dürtüsel Koç ile tamamen gevşeyemeyecek kadar hassas ve özel olabilir. Mars tarafından da yönetilen Akrep , ilişkiye bir miktar güç ve yakınlık getirebilir, ancak bu iki işaret arasında güç mücadeleleri ve derin duygusal tetikleyiciler için potansiyel vardır.

Toprak Simgesi

Toprak burçları , Koç’un dürtüselliğini, Koç’un öfkesi alevlendiğinde yerlerine dayanma cesaretine sahip olan yetkili ana toprak burcu Oğlak ile potansiyel olarak stabilize edebilir . Boğa , sabırsız Koç burcuna uyacak şekilde metodik hızını değiştirmek istemeyebilir ve Başak , Koç’un kaosa olan ilgisini tam olarak takdir edemeyecek kadar ayrıntılı odaklanmış olabilir. Genel olarak, Koç işyerinde toprak burçlarıyla güçlerini birleştirdiğinde, işbirliği yapmak ve Koç’un cesur fikirlerini görmesine yardımcı olmak için pratiklik ve güvenilirlik sunan yeryüzü burçları ile birlikte birçok alanı kaplayabilirler.

Koç Burcu Sağlığı

Yapısı

Klasik astrolojik tıpta, dört hayati sıvıya bağlı dört mizaç ve dört temel yapı türü vardı. Mars tarafından yönetilen bu işaret, sıcak ve kuru olduğu düşünülen ve sindirim safrası üretimiyle bağlantılı olan kolerik mizaç ile ilişkilidir. Bu mizaç, bu insana hızlı bir metabolizma ve hem fiziksel hem de duygusal olarak sıcak koşma eğilimi sağlar. Özellikle yükselen Koç ile doğanlar, atletik bir vücut, yüksek metabolizma, kızarık cilt ve dehidrasyona karşı savunmasızlık gösterebilir.

Vücut Kısımları

Klasik astrolojik tıpta, Koç’un omurganın başı, gözleri ve üst omurlarını yönetmesiyle başlayarak, tüm zodyak insan vücudunda haritalandı. Antik doktorlar tarafından vücutta ısı yükseldiği düşünülüyordu. bu burçtaki yerliler “sersemlik” durumuna yatkındır; Stres altındayken kolayca sinirlenmek veya sinirlenmek.

Sonuç olarak, haritalarında öne çıkan Koç burcu olanlar, gözlerinin arkasında baskıya neden olan kronik baş ağrılarına karşı savunmasız olabilir. Ayrıca özellikle boyun, kafatası ve yüz yaralanmalarına yatkın olabilirler. Eğer burcunuz buysa, tırmanırken, bisiklete binerken, paraşütle atlarken, boks yaparken lütfen kaskınızı takın… fikri anladınız. Koç burcunda yer alan yerlilerin, yoğun antrenmanlarından sonra kendilerini susuz bırakmaları, huzursuzluklarını biraz gevşeme ile dengelemeleri ve kaslarını ve yaralanmalarını onarmak için kendilerine zaman ayırmaları gerekir.

waterfalls in forest
Photo by Pixabay on Pexels.com

Isırgan otu , kanımıza bağlı olan Mars tarafından yönetildiği için Koç burcu için önemli bir bitkisel müttefiktir. Isırganların, Koç sağlığı dengesizliklerine çare olabilecek kan temizleme, besleyici ve anti-enflamatuar etkisi vardır.

Aloe Vera , başka bir büyük Mars bitkisi ve Koç burcudur. Jeli, Koç’un yatkın olma eğiliminde olduğu rosacea gibi cilt iltihaplarına soğur ve Koç’un doğal elementi olan ateşle çalışırken veya keşfederken karşılaşabileceği yanar. Aloe Vera suyu ayrıca dahili olarak alındığında harika bir soğutma, antienflamatuvar ve nemlendirici takviyedir.

Nane çayı, sıcak bir kolerik yapıya sahip olanlar için serinletici, yatıştırıcı ve sindirime yardımcıdır. Yağ formunda, yorgun kaslarla savaşmak için harika bir soğutma balsamı yapabilir veya gerilim baş ağrılarını hafifletmek için tapınaklara masaj yapabilir. Nane aromaterapi zihni sakinleştirebilir ve eğer kendilerini huzursuz, aşırı uyarılmış ve aşırı çalışmış hissediyorlarsa Koç’un kafasını temizleyebilir.

Ezoterik[1] Koç Burcu

Koç Burcunun Üç Dekanı[2]

On iki zodyak işaretinin her biri, dünyayı çevreleyen 360 derecelik bir takımyıldızlar kuşağının otuz derecelik bir dilimini temsil eder. Her burcun otuz derecesi, her biri Keldani[3] düzeninde zodyakın etrafına yerleştirilmiş kendi gezegensel alt cetveline sahip üç on derecelik dekan veya yüze bölünebilir.

Bu dekanlar, Mars’ın gezegensel gücünü uyandırmaya ve kullanmaya çalışırken büyülü ritüelleri zamanlamak için kullanılabilir. Koç kişiliğini incelerken, bu dekanik derecelerde yer alan gezegenlerin veya noktaların lezzetini ve nüansını ince ayar yapmak için Koç’un yüzlerini kullanabiliriz.

Koç Burcunun İlk Dekanı: Mars

Koç’un 0’dan 9’a kadar olan dereceleri Mars tarafından yönetilir. Burası Koç’un doğal yuvasıdır ve Koç’un ilk dekanında gezegenleri olanları korkusuz, dürtüsel, dövüş arketipine çok sadık kılar. Kişilik açısından, Koç’un ilk dekanı daha tartışmacı, kavgacı ve küstah olabilir, bu da uygun koşullarda güçlü bir varlık olabilir; ama aynı zamanda onları öfkeye daha yatkın hale getirebilir.

Koç Burcunun İkinci Dekanı: Güneş

Koç burcunun 10’dan 19’a kadar olan dereceleri güneş tarafından yönetilir. Bu, günün aydınlığının yüceltilmesidir, ikinci dekanda gezegenlerle doğanları çok “güneş” yapar, çünkü güven ve cesareti “ışınlama” eğilimindedirler. Bu burcun ilk on yılında doğanlardan daha fazla sosyal zarafet ve samimiyet göstermeleri muhtemeldir.

Koç Burcunun Üçüncü Dekanı: Venüs

Koç burcunun 20 ila 29. dereceleri, Koç burcunda zarar gören gezegen olan Venüs tarafından yönetilir. Venüs’ün etkisi tipik Koç kişilik özelliklerini yumuşatma eğilimindedir ve üçüncü Koç Dekanı’nda gezegenlerle doğanları yaratıcı arayışlara veya aşk, romantizm ve tutkulu bağlantıların heyecanını aramaya daha fazla çeker.