Rüya Nedir? Neden Rüya Görürüz?

Rüyalar eğlenceli, rahatsız edici veya düpedüz tuhaf olabilir. Ertesi gün hatırlamasak bile hepimiz rüya görürüz. Ama neden rüya görüyoruz? Ve ne demek istiyorlar ki? Rüya nedir?

Rüyalar temelde zihnimizin uyurken yarattığı hikayeler ve görüntülerdir. Canlı olabilirler. Sizi mutlu, üzgün veya korkmuş hissettirebilirler. Ve kafa karıştırıcı veya tamamen mantıklı görünebilirler.

Rüyalar uyku sırasında her an ortaya çıkabilir. Ancak en canlı rüyalarınızı, beyninizin en aktif olduğu REM (hızlı göz hareketi) uykusu adı verilen bir aşamada görüyorsunuz. Bazı uzmanlar, gecede en az dört ila altı kez rüya gördüğümüzü söylüyor.

Loading...
Bilinçli Rüya Nedir?(Berrak Rüya veya Lucid Rüya Nedir)

Berrak bir rüya, rüya gördüğünü bildiğin rüyadır. Araştırmalar, berrak rüya görmenin, beynin genellikle uyku sırasında dinlendirici olan bölümlerinde bir aktivite artışı ile birlikte geldiğini gösteriyor. Berrak rüya, REM uykusu ile uyanıklık arasındaki beyin halidir.

Bazı berrak rüyacılar rüyalarınızı etkileyebilir, tabiri caizse hikayeyi değiştirebilirler. Bu bazen, özellikle de bir kabusta iyi bir taktik olabilir, ancak birçok rüya uzmanı, hayallerinizin doğal bir şekilde akmasına izin vermenin daha iyi olduğunu söylüyor.

Kabus kötü bir rüyadır. Hem çocuklarda hem de yetişkinlerde yaygındır. Genellikle şu nedenlerle olur:

Loading...
 • Stres, çatışma ve korku
 • Travma
 • Duygusal problemler
 • İlaç veya uyuşturucu kullanımı
 • Hastalık

Tekrar tekrar belirli bir kabus yaşıyorsanız, bilinçaltınız size bir şeyler anlatmaya çalışıyor olabilir. Onu dinle. Neden kötü rüyalar gördüğünüzü anlayamazsanız, bir akıl sağlığı uzmanıyla konuşun. Kabuslarınıza neyin sebep olduğunu anlamanıza yardımcı olabilir ve sizi rahatlatacak ipuçları verebilirler.

Bir kabus ne kadar korkutucu olursa olsun, bunun gerçek olmadığını ve büyük olasılıkla gerçek hayatta başınıza gelmeyeceğini unutmayın.

Neden Rüya Görüyoruz?

Neden rüya gördüğümüzle ilgili birçok teori var, ama kimse kesin olarak bilmiyor. Bazı araştırmacılar rüyaların bir amacı veya anlamı olmadığını söylüyor. Diğerleri zihinsel, duygusal ve fiziksel sağlığımız için rüyalara ihtiyacımız olduğunu söylüyor.

Çalışmalar, rüyaların sağlığımız ve refahımız için önemini araştırdı. Bir çalışmada, araştırmacılar insanları tam REM uykusuna girerken uyandırdılar. Rüya görmesine izin verilmeyenlerin durumları:

Loading...
 • Daha fazla gerginlik
 • Kaygı
 • Depresyon
 • Konsantre olmakta zorlanma
 • Koordinasyon eksikliği
 • Kilo almak
 • Halüsinasyon eğilimi

Birçok uzman, rüyaların şunlar için var olduğunu söylüyor:

 • Hayatımızdaki sorunları çözmeye yardımcı olma
 • Anıları birleştirme
 • Duyguları işleme

Rahatsız edici bir düşünceyle yatağa girerseniz, bir çözümle uyanabilir veya en azından durum hakkında daha iyi hissedebilirsiniz.

Bazı rüyalar beynimizin düşüncelerimizi ve günün olaylarını işlemesine yardımcı olabilir. Diğerler yandan, normal beyin aktivitesinin sonucu olabilir ve çok az şey ifade ediyor olabilir. Araştırmacılar hala tam olarak neden rüya gördüğümüzü anlamaya çalışıyorlar.

Loading...
Rüyalar Ne Kadar Sürer?

REM uykusu gecenin erken saatlerinde sadece birkaç dakika sürer ama biz uyudukça uzar. Gecenin ilerleyen saatlerinde 30 dakikadan fazla sürebilir. Yani tek bir rüyada yarım saat geçirebilirsiniz.

Rüyalar Ne Anlama Gelir?

Ünlü psikolog Sigmund Freud, rüyaların bilinçaltınıza açılan bir pencere olduğuna ve bir kişinin:

 • Bilinçsiz arzularını
 • Düşüncelerini
 • Motivasyonlarını

ortaya çıkardığına inanıyordu.

Loading...

Freud, rüyaların insanların toplum tarafından kabul edilemez dürtü ve arzuları tatmin etmenin bir yolu olduğunu düşünüyordu.

Nasıl rüya gördüğümüze dair farklı görüşler olduğu gibi, hayallerin ne anlama geldiğine dair de farklı görüşler vardır. Bazı uzmanlar, rüyaların gerçek duygularımız veya düşüncelerimizle hiçbir bağlantısı olmadığını söylüyor. Normal hayatla ilgisi olmayan garip şeylerdir.

Diğerleri rüyalarımızın kendi düşüncelerimizi ve duygularımızı yansıtabileceğini söylüyor – en derin arzularımızı, korkularımızı ve endişelerimizi, özellikle de tekrar tekrar gerçekleşen rüyalarımızı. Rüyalarımızı yorumlayarak, hayatlarımıza ve kendimize dair içgörü kazanabiliriz. Çoğu insan, rüya görürken en iyi fikirlerini ortaya çıkardıklarını söyler.

Loading...

İnsanlar genellikle benzer rüyalar gördüklerini bildirirler: Kovalanırlar, uçurumdan düşerler veya halka çıplak olarak görünürler. Bu tür rüyalara muhtemelen gizli stres veya kaygı neden olur. Rüyalar benzer olabilir, ancak uzmanlar rüyanın ardındaki anlamın her kişiye özgü olduğunu söylüyor.

Uzmanlar, belirli bir rüya imgesi veya sembolü için belirli bir anlam veren kitaplara veya “rüya sözlüklerine” güvenilmemesi gerektiğini söylüyor. Hayalinizin arkasındaki sebep size özeldir. Bu yüzden rüyanızı bize göndererek size özel rüya yorumunuza sahip olabilirsiniz.

Rüyalar Geleceği Tahmin Edebilir mi?

Bazen rüyalar gerçekleşir veya gelecekteki bir olayı anlatır. Gerçek hayatta ortaya çıkan bir rüya gördüğünüzde, uzmanlar bunun büyük olasılıkla

Loading...
 • Tesadüf
 • Kötü bellek
 • Bilinen bilginin bilinçsiz bir bağlantısından

kaynaklandığını söylüyor.

Ancak bazen rüyalar sizi belirli bir şekilde hareket etmeye motive ederek geleceği değiştirebilir.

Rüyaları Hatırlamak Neden Zordur?

Araştırmacılar rüyaların neden kolayca unutulduğunu bilmiyorlar. Belki rüyalarımızı unutmak için tasarlandık çünkü hepsini hatırlasaydık, rüyaları gerçek anılardan ayıramayabiliriz.

Loading...

Ayrıca, rüyaları hatırlamak daha zor olabilir çünkü REM uykusu sırasında vücudumuz beynimizdeki anılar yaratan sistemleri kapatabilir. Sadece uyanmadan hemen önce, bazı beyin aktiviteleri tekrar açıldığında gerçekleşen rüyaları hatırlayabiliriz.

Bazıları aklımızın rüyaları unuttuğunu değil, onlara nasıl erişeceğimizi bilmediğimizi söylüyor. Hatırlanmayı bekleyen rüyalar hafızamızda saklanabilir. Bu, günün ilerleyen saatlerinde neden aniden bir rüyayı hatırladığınızı açıklayabilir: Hafızayı tetiklemek için bir şey olmuş olabilir.

Kaynak: https://www.webmd.com/sleep-disorders/dreaming-overview

Loading...
Subscribe
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments